تاریخ 1394/12/16         ساعت 09:51:46     گروه خبری خبرنامه سری اول

یکشنبه 16 اسفند ماه

· زمان اتصال به ویزا و مسترکارت/ صدور ۳۰۰ میلیون کارت بانکی
· نظر رییس اتحادیه درباره افزایش وام مسکن
· توسعه تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه/ تامین مالی صنایع دانش‌بنیان سرعت می‌گیرد


· زمان اتصال به ویزا و مسترکارت/ صدور ۳۰۰ میلیون کارت بانکی
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: اکنون زمان مناسبی است تا در زمینه پرداخت کارتی با تعاملات سازنده به خصوص در زمینه ویزا و مسترکارت نتایج مثبتی حاصل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر حکیمی عصر امروز در دومین همایش تجاری ایران و اروپا با بیان اینکه نظام‌های پرداخت در ایران رشد گسترده ای داشته است، گفت: با وجود رشد گسترده نظام‌های پرداخت در ایران، به دلیل عدم وجود ارتباطات بین المللی این رشد به صورت گلخانه ای بوده است. رشد درونی باعث شکوفایی شرکت های داخلی شد، لیکن آنها را از استاندادرها و عملکردهای جهانی دور ساخت.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با تاکید بر نیاز مبرم کشور به بهره مندی از شبکه های نقل و انتقال بین المللی، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته به دلیل وجود تحریم‌ها نقل و انتقالات ایران در سطح بین المللی با مشکلاتی مواجه شد و اکنون زمان مناسبی برای طرفین است تا در زمینه پرداخت کارتی با تعاملات سازنده به خصوص در زمینه ویزا و مسترکارت نتایج مثبتی حاصل شود.

وی با ارائه آماری در زمینه مشتریان بانک‌ها در کشور، گفت: در حال حاضر ۵۰ میلیون مشتری بانک در ایران وجود دارد و از پرداخت‌های مستقیم مالی بهره مند هستند ضمن آنکه حدود ۲۴ هزار شعبه در ۳۴ بانک و موسسه اعتباری با بیش از ۳۰۰ میلیون کارت بانکی به مشتریان خدمات ارائه می دهند.

حکیمی افزود: از سال ۲۰۰۲ سیستم پرداخت بین بانکی (شتاب) در ایران آغاز به کار کرده است و در این راستا در سال ۲۰۰۶ سانتا و در سال ۲۰۰۹ سامانه پایا راه اندازی شد. سامانه تسویه چک (چکاوک) نیز در سال ۲۰۱۴ به مرحله اجرا درآمد.

وی با بیان اینکه ماهانه بیش از یک میلیارد تراکنش در شتاب انجام می شود، افزود: تعداد تراکنش‌ها در کشور ما بسیار بالاست و تصور اینکه پرداخت‌ها بدون کارت انجام گیرد، غیرممکن است، چرا که در مبادلات روزانه مردم اسکناس جایگاه ناچیزی دارد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی، استانداردسازی و هنجارمند کردن سیستم های پرداخت را از چالش‌های این بخش در پسابرجام عنوان کرد و گفت: نظام‌های پرداخت در ایران باید به گونه ای اصلاح شود تا بتوانیم با کشورهای منطقه، مراودات بانکی از طریق سیستم‌های ‌پرداخت داشته باشیم.

وی با انتقاد از عدم کاربردی بودن توسعه فناوری اطلاعات در ایران، افزود: نگرش بانک‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات در خصوص استفاده از فناوری‌های اطلاعات متاسفانه با نیازهای تجاری واحدهای کسب و کار سازگاری و هماهنگی ندارد و باید بانک‌ها در این زمینه با ارائه محصولاتی که جنبه کسب و کار آنها همانند جنبه فناوری شان به خوبی دیده شود، حرکت کنند.

حکیمی با اشاره به رشد گسترده شبکه نظام‌های پرداخت در فاصله سال‌های بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸، تصریح کرد: اکنون زمان آن است که در کنار توسعه شبکه به روزآمد بودن آن نیز توجه شود و سرمایه گذاری‌های لازم در این خصوص انجام گیرد.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی، هزینه متصور برای نگهداری نظام های پرداخت در ایران را حدود ۲ میلیارد دلار در سال و درآمد آن را حدود ۷۵۰ میلیون دلار ارزیابی کرد و گفت: خلاء بزرگی بین هزینه و درآمد در این خصوص وجود دارد و لازم است در درازمدت سرمایه گذاری گسترده ای انجام شود، البته یکی از روش‌های تامین هزینه ها استفاده از یارانه هاست اگرچه در این زمینه مقاومت‌هایی در بازار وجود دارد.

· نظر رییس اتحادیه درباره افزایش وام مسکن
رییس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که هر چه افزایش میزان تسهیلات متناسب با رشد قیمت مسکن در کشور باشد قدرت خرید مردم و در نتیجه تعداد معاملات بالا می رود.

حسام عقبایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار کرد: افزایش میزان تسهیلات بانکی می تواند یکی از عوامل افزایش حجم معاملات باشد و قاعدتا هر چه افزایش میزان تسهیلات متناسب با رشد قیمت مسکن در کشور باشد قدرت خرید مردم و در نتیجه تعداد معاملات بالا می رود.
وی در ادامه با اشاره به بالا بودن میزان اقساط این تسهیلات گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که شورای پول و اعتبار اقساط تسهیلات خرید مسکن را با سایر تسهیلات یکسان نداند و رویکرد نسبت به تسهیلات مسکن با کالا و خودرو متفاوت باشد.
عقبایی با بیان اینکه سیاست های پولی بانکی دچار مشکل است، تاکید کرد: رییس اتحادیه مشاوران املاک ابراز امیدواری کرد که دولت در تعامل با مجلس شورای اسلامی ساز و کاری را بیندیشد که قانون پولی و مالی اصلاح شود و بانک ها از فعالیت های بنگاه داری داری خارج شوند و شرایط تسهیلات و همچنین میزان اقساط مسکن ساده تر شود به گونه ای که اقساط متناسب با درآمد مردم باشد.
عقبایی با بیان اینکه به نظر می رسد سال 95، سال رونق بخش مسکن باشد، ادامه داد: در تابستان سال 95 اولین فاز خروج از رکود بخش مسکن را شاهد خواهیم بود و پس از آن در نیمه دوم سال فاز دوم خروج از رکود رخ می دهد.
به گزارش اقتصاد آنلاین، شورای پول و اعتبار در جلسه یازدهم اسفندماه سال 94 با امکان اعطای تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به زوجین خانه اولی بر روی یک پلاک ثبتی از 80، 60 و 40 میلیون تومان به ترتیب به 160 میلیون تومان در شهر تهران (هریک از زوجین حداکثر 80 میلیون‌ تومان)، 120 میلیون‌ تومان در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر (هریک از زوجین حداکثر 60 میلیون تومان) و 80 میلیون‌ تومان در سایر مناطق شهری (هریک از زوجین حداکثر 40 میلیون تومان) با رعایت حداکثر تسهیلات معادل 80 درصد ارزش ملک موافقت کرد.

· توسعه تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه/ تامین مالی صنایع دانش‌بنیان سرعت می‌گیرد

کاهش درآمد دولت در سال‌های اخیر مخصوصاً سال 95 جهت‌گیری بودجه سالیانه را به سمت انتشار انواع اوراق بهادار و اسناد خزانه اسلامی برده است.

معاون توسعه بازار فرابورس ایران با اشاره به فرصت‌های و تهدیدهای پیش روی اقتصاد و تشریح 3 برنامه اصلی بازار سرمایه در سال آینده گفت: رویکرد بازار سرمایه این است که توسعه تامین مالی صنایع دانش بنیان با پذیرش صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در مسیر توسعه بیشتری قرار بگیرد.
رضا غلامعلی‌پور در جریان همایش «دورنمای اقتصاد ایران در سال 1395» به بررسی چشم‌انداز آینده بازار سرمایه پرداخت و افزود: برای سال آینده در جهان و همین‌طور در ایران انتظار تغییر می‌رود.
معاون توسعه بازار فرابورس ایران با اشاره به برخی پیش‌بینی‌ها در مورد وضعیت جهان در سال 2016 میلادی اظهار داشت: بر اساس این پیش‌بینی‌ها در سال پیش رو، رشد اقتصادی چین و کشورهای حوزه خلیج فارس کاهش پیدا می‌کند و سهم تولیدات دانش‌بنیان از بازارهای جهانی افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: ثبات نسبی در منطقه خاورمیانه و رشد اقتصادهای کوچک نوظهور و تغییر الگوی مصرف انرژی از موارد دیگری است که به طور تدریجی حاصل می‌شود.
به گفته غلامعلی‌پور، در این مدت برخی کشورها با راه‌اندازی صندو‌ق‌های سرمایه‌کذاری جسورانه توانسته‌اند وارد کسب و کارهایی شوند که علی‌رغم ریسک بالا، بازده مناسبی به همراه داشته باشد.
معاون توسعه بازار فرابورس ایران با بیان اینکه با آزاد سازی ذخایر ارزی بلوکه شده ایران بعد از رفع تحریم‌ها دسترسی به این ذخایر بیشتر می‌شود و انتظار رونق در بازارهای موازی وجود دارد، ادامه داد: انتظار ورود سرمایه‌گذران خارجی به ایران در سال 95 افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود که ایران به واسطه دستیابی به سهم بازارهای از دست رفته، به بالاترین نرخ رشد در سال‌های اخیر دست یابد.
وی از کاهش هزینه تجارت خارجی به واسطه رفع تحریم‌ها، توسعه سهم بازار کشور از بازارهای از دست رفته خارجی در حوزه انرژی، ایجاد و تقویت صنایع دانش بنیان و اعتمادسازی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی به عنوان فرصت‌های پیش روی کشور یاد کرد و گفت: ورود شعب بانک‌های خارجی و افزایش رتبه اعتباری اوراق بدهی از دیگر مواردی است که در سال 95 رخ خواهد داد.
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
عنوان :
خلاصه :
تاریخ ارسال از : / /
تا : / /
 
توضیحات
رديف عنوانايجاد کنندهتاريخ ايجاد
1
  عضویت در خبرنامه توسعه :
 
 
نمایش شعب توسعه روی نقشه