صفحه اصلی > معرفی خدمات > معرفی خدمات الکترونیکی > شبا
شبا  
 
شبا:
انتقال پول از هر حساب ما در هر بانک به حساب دیگر در بانک دیگر به صورت الکترونیک، با پیاده سازی سامانه تسویه ناخالص آنی "ساتنا" و سامانه پایاپای الکترونیک "پایا" در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر شده است.
به این ترتیب انتقال پول به حسابی در بانک دیگر، به سادگی دریافت نقدی و واریز به یک حساب در همان بانک قابل انجام است.
به منظور تسریع در واریز وجه به حساب مقصد، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 12 خرداد ماه 1388 ساختار یک شناسه منحصر به فرد برای هر حساب بانکی اعلام کرد.

شبا چیست؟
شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار "شبا" نامیده می شود، شماره ای است 24 رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند.
 
 
 
 
 
 
 
مزایای شبا:
"شبا" جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آن ها قرار می گیرد.
برای هر حسابی که دارید، می توانید یک "شبا" ی مخصوص به آن حساب دریافت کنید. "شبا" برای انواع حساب ها مانند جاری، سپرده، تسهیلات و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. وجود "شبا" مزایای زیر را برای مشتریان و بانک در بر دارد:
1-"شبا" تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد. با دانستن شبا می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون این که نگران سایر جزئیات حساب باشید.
2- برای حواله هایی که از شبا در آن ها استفاده می شود، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچ گونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید.
تمامی این داده ها در شبا وجود دارد.
3- اگر اشتباه یا سهوی در ورود شبا پیش آید، سامانه های بانکی تا حدودی از اشتباه مشتری (در اعلام شبا) یا متصدی بانک (در ورود اطلاعات شبا) آگاه شده و آن را گزارش می کنند. به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند، در مواردی سیستم با کنترل محتوای شبا به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید "شبا" ی وارد شده مجدداً کنترل شود.
این ساز و کار شبا امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.
4- سامانه های حواله الکترونیکی کشور "ساتنا" و "پایا" بر اساس شبا فعالیت می نمایند، بنابراین دانستن "شبا" ی حساب برای انجام حواله بین بانک ها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد.
 
شکل و محتوا:
یک شبا به صورت زیر دیده می شود:

IR 27 0510 0101 8000 0324 2000 01

همان گونه که مشاهده می شود، شبا از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل می شود که این قسمت ها با یک فاصله از هم جدا شده اند.
نوزده رقم سمت راست شبا شباهت زیادی به شماره حساب داخلی بانک ها داشته و در واقع از آن ساخته می شود.
سایر ارقام شامل انواع حساب، کد بانک و ارقام کنترل کننده صحت (Check Digit) شبا هستند.
مطابق با دستور العمل بانک مرکزی بانک ها مکلف هستند شبای تمامی حساب های مشتریان خود را محاسبه و در اختیار آن ها قرار دهند. شما هم می توانید با مراجعه به شعبه، وب سایت اینترنتی یا خود پردازهای بانک خود، شبای حساب یا حساب های خود را دریافت کنید. شبا در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد. شبا بر اساس استاندارد IBAN ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان - شامل تمام کشورهای اروپایی - به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد.
عنوان :
خلاصه :
تاریخ ارسال از : / /
تا : / /
 
توضیحات
رديف عنوانايجاد کنندهتاريخ ايجاد
1
  عضویت در خبرنامه توسعه :
 
 
نمایش شعب توسعه روی نقشه