صفحه اصلی > معرفی خدمات > معرفی خدمات الکترونیکی > پایا
پایا  
 
پایا:
سامانه پایاپای الکترونیک (پایا) یکی از سامانه های ملی نظام پرداخت می باشد، که مسؤولیت راهبری و نگهداری آن به عهده بانک مرکزی ج.ا.ا. می باشد. این سامانه دستور پرداخت های خرد بین بانکی را به صورت دسته ای دریافت و پردازش می نماید.
دستور پرداخت واریز مستقیم، شیوه ای از پرداخت است که طی آن صاحب حساب از بانک خود می خواهد در زمان های معین مبلغ یا مبالغی را از حساب وی برداشت و به حساب های ذینفع در بانک های دیگر انتقال دهد، مانند: دستور پرداخت های حقوق و دستمزد، مستمری، سود سهام، اقساط، شهریه.

مزایای استفاده از سامانه پایا:
کاهش استفاده از چک، کاهش مراجعه به بانک ها، نظارت بر پرداخت ها و
امنیت پرداخت ها.
 
شرایط استفاده از سامانه پایا:
دستور پرداخت صادر شده پس از پذیرش آن توسط بانک قطعی و غیرقابل برگشت بوده و انجام آن جزء تعهدات بانک محسوب می شود. استرداد وجه مورد انتقال پس از پذیرش دستور پرداخت توسط بانک به هیچ وجه امکان پذیر نیست. بانک متعهد است در تاریخ درخواست شده توسط مشتری (تاریخ مؤثر)، وجه را درصورت تکافوی موجودی حساب مشتری به بانک ذینفع ارسال نماید. درصورتی که به هر دلیل تاریخ مؤثر انتقال با یکی از ایام تعطیل رسمی مصادف باشد، بانک انتقال را در اولین روز کاری بعد از ایام تعطیل انجام می دهد مسؤولیت واریز وجه انتقال داده شده به حساب ذینفع (مقصد) در تاریخ مؤثر انتقال بر عهده بانک ذینفع (مقصد) است و لذا در این خصوص مسؤولیتی متوجه بانک صادر کننده دستور پرداخت (مبدأ) نیست.
درصورتی که به هر دلیلی (مسدودی حساب مقصد، اشتباه در مشخصات حساب مقصد و نظایر آن) امکان واریز وجه به حساب ذینفع ذکر شده در متن دستور پرداخت وجود نداشته باشد، بانک مقصد وجه مورد انتقال را با کسر کارمزد انتقال وجه حداکثر تا پایان روز کاری بعد به حساب متقاضی عودت می دهد. در این صورت نیز کارمزد دستور پرداخت قابل استرداد نیست.
صادر کننده و یا ذینفع دستور پرداخت می تواند با در دست داشتن شماره پیگیری نسبت به استعلام وضعیت انجام دستور پرداخت از بانک مبدأ و بانک مقصد اقدام نماید.

بانک های عضو سامانه پایا:
علاوه بر مؤسسه اعتباری توسعه بانک های زیر نیز عضو سامانه پایا می باشند:
بانک توسعه صادرات، اقتصاد نوین، انصار، ایران زمین، آینده، پارسیان، پاسارگاد، پست بانک ایران، تجارت، توسعه تعاون، خاورمیانه، دی، قرض الحسنه رسالت، رفاه، سامان، سینا، شهر، سپه، سرمایه، صادرات ایران، صنعت و معدن، کارآفرین، کشاورزی، گردشگری، مسکن، ملت و ملی ایران.

توصیه به استفاده کنندگان از سامانه پایا:
نظر به این که واریز وجه در بانک مقصد صرفاً بر اساس شماره شبای اعلام شده در فرم تکمیل شده در شعبه صورت می پذیرد و نام و نام خانوادگی و سایر مشخصات در هنگام واریز وجه کنترل نمی گردد، لذا قبل از ارائه شبای حساب مقصد و تکمیل فرم، دقت و کنترل های لازم توسط مشتریان صورت پذیرد.
عنوان :
خلاصه :
تاریخ ارسال از : / /
تا : / /
 
توضیحات
رديف عنوانايجاد کنندهتاريخ ايجاد
1
  عضویت در خبرنامه توسعه :
 
 
نمایش شعب توسعه روی نقشه