صفحه اصلی > معرفی خدمات > معرفی خدمات الکترونیکی > ساتنا
ساتنا  
 
ساتنا:
سامانه تسویه ناخالص آنی، نظامی الکترونیک است که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستورپرداخت های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می دهد . بانک مرکزی راهبری سامانه ساتنا و اداره امور روزانه و مسائل عملیاتی را به عهده دارد. این سامانه وظیفه انتقال وجوه از بانک مبدأ (درخواست کننده) به بانک مقصد (ذینفع) به صورت برخط (online) به وسیله مبادلات پیام (دستور پرداخت) از طریق کانال های ارتباطی بین مؤسسه اعتباری توسعه با بانک مرکزی و سایر بانک های عضو را دارا می باشد.
 
نحوه استفاده مشتریان از خدمات ساتنا:
مشتریان جهت انتقال وجه از حساب خود در مؤسسه اعتباری توسعه به حساب ذینفع در بانک های دیگر عضو سامانه ساتنا، دستور پرداختی در قالب فرم «دستور پرداخت الکترونیک بین بانکی» تکمیل کرده و بانک طبق این دستور پرداخت اقدام به پرداخت وجه به حساب ذینفع نزد بانک مقصد می نماید.

مراحل انجام کار در شعبه:
1- مراجعه مشتری به بانک و تکمیل فرم.
2- تکمیل مندرجات فرم دستور پرداخت و ارائه آن به همراه مدارک احراز هویت و سایر مدارک لازم به متصدی شعبه و تطبیق مشخصات فردی مشتری مندرج در فرم پرداخت با مدارک احراز هویت و تأیید آن و کنترل شرایط برداشت از حساب.
3- پس از انجام مراحل فوق و کنترل و تأیید فرم دستور پرداخت و برداشت وجه درخواستی از حساب مشتری انتقال وجوه مورد نظر از طریق سامانه صورت خواهد گرفت.

شرایط استفاده از سامانه ساتنا:
دستور پرداخت صادر شده پس از پذیرش آن توسط بانک قطعی و غیر قابل برگشت بوده و انجام آن جزء تعهدات بانک محسوب می شود. استرداد وجه مورد انتقال پس از پذیرش دستور پرداخت توسط بانک به هیچ وجه امکان پذیر نیست. بانک متعهد است در تاریخ درخواست شده توسط مشتری (تاریخ مؤثر)، وجه را درصورت تکافوی موجودی حساب مشتری به بانک ذینفع ارسال نماید. درصورتی که به هر دلیل تاریخ مؤثر انتقال با یکی از ایام تعطیل رسمی مصادف باشد، بانک انتقال را در اولین روز کاری بعد از ایام تعطیل انجام می دهد مسؤولیت واریز وجه انتقال داده شده به حساب ذینفع (مقصد) در تاریخ مؤثر انتقال بر عهده بانک ذینفع (مقصد) است و لذا در این خصوص مسؤولیتی متوجه بانک صادر کننده دستور پرداخت (مبدأ) نیست.
درصورتی که به هر دلیلی (مسدودی حساب مقصد، اشتباه در مشخصات حساب مقصد و نظایر آن) امکان واریز وجه به حساب ذینفع ذکر شده در متن دستور پرداخت وجود نداشته باشد، بانک مقصد وجه مورد انتقال را با کسر کارمزد انتقال وجه حداکثر تا پایان روز کاری بعد به حساب متقاضی عودت می دهد. در این صورت نیز کارمزد دستور پرداخت قابل استرداد نیست.
صادر کننده و یا ذینفع دستور پرداخت می تواند با در دست داشتن شماره پیگیری نسبت به استعلام وضعیت انجام دستور پرداخت از بانک مبدأ و بانک مقصد اقدام نماید.

مزایای استفاده از سامانه ساتنا:
استفاده از سیستم سامانه تسویه حساب ناخالص آنی به دلیل عدم نیاز به حمل و نقل چک عدم نیاز مراجعه به بانک گیرنده وجه و عدم وجود خطر مفقود یا سرقت شدن چک سبب کاهش شدید ریسک انتقال وجوه بین بانکی خصوصاً در مبالغ کلان و بالا رفتن ضریب امنیت نقل و انتقالات پولی و سرعت در حواله پول به شهرستان ها می گردد.

مبالغ قابل انتقال از طریق سامانه ساتنا:
تمامی دستور پرداخت های با مبالغ 150.000.000 ریال و بالاتر در این سامانه پذیرش می گردد.
 
روزها و ساعات کاری سیستم:
ساعات کاری سامانه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7.30 الی 16 بعد از ظهر و پنجشنبه از ساعت 7.30 الی 13 ظهر خواهد بود.
 
بانک های عضو سامانه ساتنا:
علاوه بر مؤسسه اعتباری توسعه بانک های زیر نیز عضو سامانه ساتنا می باشند:
بانک توسعه صادرات، اقتصاد نوین، انصار، ایران زمین، آینده، پارسیان، پاسارگاد، پست بانک ایران، تجارت، توسعه تعاون، خاورمیانه، دی، قرض الحسنه رسالت، رفاه، سامان، سینا، شهر، سپه، سرمایه، صادرات ایران، صنعت و معدن، کارآفرین، کشاورزی، گردشگری، مسکن، ملت و ملی ایران.
 
توصیه به استفاده کنندگان از سامانه ساتنا:
نظر به این که واریز وجه در بانک مقصد صرفاً بر اساس شماره شبای اعلام شده در فرم تکمیل شده در شعبه صورت می پذیرد و نام و نام خانوادگی و سایر مشخصات در هنگام واریز وجه کنترل نمی گردد، لذا قبل از ارائه شبای حساب مقصد و تکمیل فرم، دقت و کنترل های لازم توسط مشتریان صورت پذیرد.

 
عنوان :
خلاصه :
تاریخ ارسال از : / /
تا : / /
 
توضیحات
رديف عنوانايجاد کنندهتاريخ ايجاد
1
  عضویت در خبرنامه توسعه :
 
 
نمایش شعب توسعه روی نقشه